Start Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe w Sandomierzu

Góry Pieprzowe w Sandomierzu panorama

Róża w Górach Pieprzowych w SandomierzuGóry Pieprzowe ( znajdują się częsciowo granicach administracyjnych miasta Sandiomierz ) - mają wysokość około 199 metrów nad poziomem morza - nazwę tę nosi około trzykilometrowy odcinek krawędzi Wyżyny Sandomierskiej pomiędzy wsiami Kamień Nowy i Kamień Plebański. Pod względem budowy geologicznej Góry Pieprzowe i Sandomierz stanowią wschodnią, krańcową partię Gór Świętokrzyskich. Zbudowane są z liczących około 500 milionów lat skał kambryjskich, tak zwanych łupków i kwarcytów o charakterystycznej, brunatno-szarej barwie. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych - erozja wodna, duże wahania okresowe temperatury - łupki kruszą się i tworzą drobny, osypujący się gruz skalny, od którego koloru i faktury powstała nazwa. Wyższe partie zboczy pokrywa warstwa lessu, na którym utrzymały się relikty flory stepowej, głównie traw - ostnicy włosowatej i palczatki kosmatej, a także wisienka karłowata, korkowa odmiana wiązu i inne.
Roślina w Górach Pieprzowych w Sandomierzu

Osobliwością gór są skupiska dzikiej, róży występującej w 15 gatunkach, stanowiące unikalne w skali europejskiej naturalne rosarium. Można tu spotkać krzewy berberysu, jałowca, głogu, tarniny, dzikiej gruszy. Wszystkie te walory sprawiają, że Góry Pieprzowe - pod wieloma względami unikalne - zostały uznane w 1979 roku za rezerwat przyrody, który obejmuje powierzchnię liczącą 18,01 ha.

Przez Góry Pieprzowe prowadzi czerwony szlak. Od Sandomierza dojdziemy tu wałem wiślanym lub dojdziemy od Kamienia Łukawskiego i Kamienia Plebańskiego. Na wycieczkę w Góry Pieprzowe najlepiej wybrać się z przewodnikiem. Nie zalecamy spacerów zaraz po obfitych opadach deszczu. Zwiedzanie Gór może okazać się przykrym doświadczeniem. Odległość od Starego Miasta - 4 kilometry.

W Górach jest pięknie wiosną, latem i zimą.  W maju - czerwcu kwitną róże, a jesienią Góry płoną. Propunuejmy wycieczki w Góry Pieprzowe wraz z przewodnikiem. Przewodnik po Sandomierzu najlepiej zaprezentuje Góry Pieprzowe.

lokalizacja: dojazd w Góry Pieprzowe od miejscowości Kamień Łukawski. Można dojść wałem przez który prowadzi czerwony szlak, zaczynający się na Starym Mieście na ulicy Krótkiej w Sandomierzu. Można dojechać od "dołu" ulicą Błonie. Góry dostępne całorocznie. Po deszczu bardzo ślisko i błotniście. Przy pięknej pogodzie rozciąga się na okolicę niesamowity widok.

Góry Pieprzowe w Sandomierzu
 


Sandomierz