Start Zabytki Sandomierza
Zabytki Sandomierza

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu to podziemne korytarze i piwnice, które powstawały od piętnastego wieku. Kopane przez kupców sandomierskich zamieszkujących dzisiejszy Rynek Starego Miasta. Służyły do magazynowania towarów, którymi kupcy handlowali. Dzisiaj zwiedzamy dawne piwnice, połączone współcześnie w całość, tworzą podziemną trasę turystyczną, liczącą niespełna pół kilometra długości. Najgłębsza piwnica położona jest na dwunastu metrach. Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu to jedna z największych atrakcji miasta.

Więcej…
 

Brama Opatowska

Brama Opatowska. Główny zabytek Sandomierza, jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Do bramy przylegają, bo obu jej stronach pozostałości murów. W szesnastym wieku bramę zwieńczono renesansową attyką.

Więcej…
 

Katedra w Sandomierzu

Katedra. Bazylika katedralna pod wezwaniem Narodzenia NMP. Gotycka świątynia wzniesiona (w miejscu wcześniejszego kościoła) z fundacji Kazimierza Wielkiego pomiędzy rokiem 1360 a 1382 rokiem. Jest głównym zabytkiem Sandomierza.

Więcej…
 

Wąwozy w Sandomierzu

Wąwóz Królowej Jadwigi rozdziela wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich. Strome ściany tego blisko półkilometrowego jaru dochodzą do 10 metrów wysokości. Zbocza wąwozu i jego korona porośnięte są gęsto drzewami i krzewami. Drugim ciekawym wąwozem jest wąwóz świętojakubski nazywany też staromiejskim. Wąwoz Staromiejski znajduje się naprzeciwko kościoła św. Jakuba.

Więcej…
 

Kościół świętego Jakuba w Sandomierzu

Kościół Świętego Jakuba. Jeden z najbardziej cennych zabytków Sandomierza. Najstarszy kościół w mieście i jeden z najstarszych budowanych z cegły w Małopolsce. Po 137 klatach nieobecności w 2001 roku powrócili tu Dominikanie. Kościół wzniesiono w 1226 roku i wtedy do Sandomierza z Krakowa przybyli Dominikanie.

Więcej…
 


Strona 1 z 4


Sandomierz